20 Yaş Dişleri (Gömülü Dişler)

//www.erkamsofuogludisklinigi.com/wp-content/uploads/2022/02/20-yas-disi-v3-1024x513-1.jpg

Gömülü Dişler

20 Yaş Dişleri

20 yaş dişleri 17-26 yaşları arasında sürmesi gereken 3. büyük azı dişleridir.

 

20 Yaş dişleri ne zaman çekilmelidir?

20 yaş dişleri ağızda en arkada yer alan dişlerdir.Ulaşılması ve görülmesi zor olduğu için fırçalanması ve bakımı diğer dişlere göre daha zor olmaktadır.Bu nedenle yetersiz fırçalamaya bağlı olarak bu dişler kolayca çürüyerek ağrılara ve ağız kokusuna yol açmaktadır.

20 yaş dişleri bazı durumlarda çenedeki yer darlığı sebebiyle çıkamazlar. Tam olarak gömülü (hem diş eti hem çene kemiği altında kalan ağızda hiç görülmeyecek şekilde) kalabildikleri gibi diş etinin altında yarı gömülü kalarak ağız ortamıyla ilişkili hale gelebilirler. Bu durumda diş etinden çıktıkları bölgede gıdaların sıkışmasına ve birikmesine yol açarak enfeksiyona neden olurlar. 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrıya neden olan bu tabloya perikoronitis adı verilmektedir.

Tam gömülü 20 yaş dişleri ise önündeki dişleri sıkıştırabilir, dişlerde çapraşıklık (eğrilik) yaratabilirler.

Ayrıca komşu dişe baskı yaparak bu dişin çürümesine neden olabilirler. Uzun yıllar fark edilmeyen gömülü 20 yaş dişleri çene içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere neden olarak ciddi sorunlara yol açabilirler.

Soru Sor
Merhaba;
Size Nasıl yardımcı olabiliriz ?